Przepisy o zwolnieniach i ulgach trzeba interpretować ściśle
Prawo do obniżania dochodu o straty poniesione w latach ubiegłych nie ma zastosowania do dochodów i strat poniesionych w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej w specjalnej strefie ekonomicznej.
We wniosku o interpretację spółka wyjaśniła, że w czerwcu 2014 r. otrzymała zezwolenie na prowadzenie działalności w specjalnej strefie ekonomicznej (SSE). Spółka prognozuje, że pierwszy dochód osiągnie w 2019 r. Dalej tłumaczyła, że do tego czasu, w związku z wydatkami inwestycyjnymi, będzie ponosić stratę. Spodziewa się też, że limit pomocy publicznej przypadający na zwolnienie w CIT zostanie przez nią wykorzystany w 2019 r. W związku z tym, że wartość inwestycji jaką zrealizuje, wielokrotnie przewyższa maksymalną wysokość kosztów kwalifikowanych inwestycji, spółka przekroczy limit dopuszczalnej pomocy publicznej na długo przed upływem terminu zakończenia inwestycji określonego w zezwoleniu. W tej sytuacji zapytała, czy po wyczerpaniu limitu dopuszczalnej pomocy publicznej i zakończeniu korzystania ze zwolnienia na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT będzie mogła rozliczyć powstałą do tego czasu stratę na zasadach określonych w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta